SLEČNA LORELINE

Pôvodný muzikál z dielne Dramaťáku

Obdobie: apríl - jún 2015

Počet repríz: 20

  • Loreline už ukončila svoju púť. Sledujte naše nové projekty HELENKA a ZVER
Pôvodný študentský muzikál voľne inšpirovaný príbehom grófa Drakulu a vampírizmom, ktorý nájdete vo folklóre takmer všetkých európskych národov.

Rôzne príšery s ľudskou, ale často aj zvieracou podobou žijúce z ľudskej krvi, nájdete v rôznych príbehoch v stáročnej histórii naprieč celou Európou. Príbehy žijú dodnes a majú rôznu podobu. Ľudia si ich rozprávajú pre pobavenie, avšak nezriedka im v niektorých krajinách veria skutočne aj dnes. Sága Twilight, Upírske denníky a podobné projekty fenomén vampírizmu preniesli do každého kúta sveta. Na ochranu proti týmto mocnostiam sa používal napríklad cesnak, ale aj symbol kríža. V našom príbehu tento, hlavne kresťanský symbol, zohrá dôležitú úlohu, veď krutou rukou vládne Vlad Ţepeş sám Najvyšší posiela k ľuďom anjelov i takto im vraví:

„Najdrahšia Agrimónia, anjel lásky i Ty, prekrásna Nymeén, anjel pokušenia, zvesti vravia, že ľudu Valaského kráľovstva sa nevodí dobre… Krutý vládca im vládne, ich práva neuznáva a vraj trpia aj nevinné deti. Choďte teda na zem, ľuďom sa však nezjavujte a nepozorované ochráňte deti, učiňte, čo učiniť treba. Ľud Vlada Tepesa v jedno ráno za búrky povstane, no nebude mať žiadnych šancí proti presile jeho posluhovačov. Prelejú krv!  Z nej povstane vaša sestra, anjel krvi Carmenia. Ak sa Tepes neprestane rúhať, ak neprestane daromne krv prelievať, spolu potrestajte zlo zlom.
Nech pocíti muky necítenia, až kým krv krvi, ktorej ubližuje, k nemu neprejaví cit najvyšší…“

A ako to celé dopadne? Dozviete sa v muzikáli Slečna Loreline…

Gratulácia! Predstavenie bolo vynikajúce, so sympatickým výkonom všetkých účinkujúcich. Uznanie si zasluhujú všetci, ktorí sa akoukoľvek formou zapojili do prípravy a tvorby tohto muzikálu! Osobitne je potrebné vyzdvihnúť hudobnú zložku, ktorá je už tradične v komárňanských muzikáloch na vysokej úrovni. V každom prípade odporúčam Slečnu Loreline každému, kto sa chce dobre zabaviť, a pritom nemusí utekať do niektorého z bratislavských kultúrnych stánkov.
Alberta Austin
Divák
Ďakujeme za skvelý zážitok. V sobotu sme boli na predstavení a bolo to úžasné! Z Pýtaja/princa Andreja sa stal temný gróf Dracula a tejto úlohy sa zhostil excelentne a rovnako skvele boli aj výkony ostatných detí ako aj dospelých. Niekto si môže všimnúť že na predstaveniach nie sú také davy ako na Snehulienku. Ale to vôbec neznamená že by toto bolo horšie. Práve naopak! Divadlo podrástlo a naštudovalo o čosi náročnejšie dielo ktoré už nie je určené primárne pre detského diváka. Ale stačí sa započúvať cez prestávku a po predstavení ako dielo hodnotia v rozhovoroch medzi sebou diváci. Mnohí ho porovnávajú s profesionálnymi scénami a zhodnú sa na tom že sa im nielen vyrovná ale mnohé z nich aj prekonáva. Takže klobúk dole a ešte raz veľká vďaka za skvelé predstavenie všetkým ktorý sa na ňom podieľali.
Karol Manyucz
Divák
Skvelá premiéra, boli ste úžasné, deti a samozrejme aj dospeláci. Jožko a ostatní vtipne excelovali, veľmi sa mi páčilo všetko - kostýmy, hudba geniálna, kulisy,spevy ...nepreháňam- skvelé! Držím Vám palce, ako dobre ,že Vás riadi Jožko, ste v dobrých rukách...
Marta Smetanová
Diváčka
Ďakujeme za krásny zážitok z predstavenia... Pozdravujeme z Mane.
Veronika Trungelová
Divák

Herecké obsadenie muzikálu Slečna Loreline

V našom muzikáli účinkuje presne 42 dramaťákov:

 
  • 39 tanečníkov
  • 3 tanečnice z Junior clubu
  • + sa o predstavenie sa starajú 2 technici (svetlá, zvuk)
    dymostroje, kulisy obsluhujú herci

Agrimónia – Anjel lásky a Boží bič

Krásny anjel pozoruje náš svet, je anjelom lásky, lásku hľadá, láske aj pomáha. Pozoruje náš svet a keď je treba, zasiahne.  Meno anjela vôbec nie je náhodné. Agrimónia je v preklade repík lekársky, jednoduchá, no krásna a nevšedná rastlinka, ktorej sa hovorilo aj boží bič. Hojne sa používa v ľudovom liečiteľstve a v tradícií ľudia verili, že má zázračné účinky. Jednou z  jej vlastností je, že dokáže odhaliť zlo, zlé mocnosti a zlých ľudí. Dokonca bola nápomocná aj pri vyháňaní “zlého” z tela človeka. Deťom sa z repíka robil kúpel, ale aj čaj, aby ich ochránil pred chorobami a zlými mocnosťami nášho sveta.
Agrimónia má moc ovplyvniť ľudí a ich konanie i keď nie priamo. Spolu s ďalšími dvomi anjelmi potrestá pýchu Vlada Ţepesa (grófa Drakulu), pomôze alchymistom vytvoriť odvar, ktorý premení grófa na nič necítiace monštrum. Práve tento anjel nám príbeh vlastne rozpráva, bude nás sprevádzať celým dejom a posúvať čas. Agrimónia je práve tým Božím bičom, ktorý grófa a jeho posluhovačov preklína. Bude to ona, ktorá mu ukáže lásku v tých najkrutejších, ale aj v tých najkrajších podobách a bude to práve Agrimónia, ktorej nakoniec príde grófa ľúto a bude sa modliť  o odpustenie grófových hriechov.
 
Predstaviteľka Agrimónie Viktória Beňová prišla do dramaťáku v roku 2013, jej nesmierny spevácky talent výrazne ovplyvnil ďalšie smerovanie krúžku. Hneď v ten rok naspievala a nahrala skladbu Zrkadlo. V muzikáli Snehulienka a zopár trpaslíkov bravúrne vytvorila rovnomennú postavu. Je nielen skvelou speváčkou ale vyniká aj pohybovým – tanečným talentom, od detstva sa tak venuje nie len spevu, ale aj tancu v rôznych krúžkoch v okrese Komárno (spevácky jej pre muzikál Slečna Loreline pomáhala Helena Becse Szabo).
 
Charakter Agrimónie, jej poslanie v muzikáli a dejové línie, ktoré bude ovplyvňovať, boli napísané ako prvé a v podstate na mieru jej predstaviteľke. Snažili sme sa, aby jej nesporný talent vynikol a zároveň nenásilným spôsobom vtiahol diváka do deja, Postava Agrimónie má pomôcť zvýrazniť dôležité momenty predstavenia či charakter postáv.
 

U väčšiny ľudí sa dnes meno Drakula spája s upírmi, zatiaľ čo meno Vlad Narážač s nejakým šialencom, ktorý bezdôvodne alebo len pre vlastné potešenie, zabíjal tisíce ľudí. V skutočnosti však Vlad III., nazývaný tiež Vlad Drakula, nebol žiadnym šialencom, ale sebavedomým vládcom Valaska a skúseným vojvodcom, patriotom, ktorý na dlhý čas zaistil nezávislosť svojej krajiny od Osmanskej ríše – roky bol postrachom Turkov a uštedril im početné vážne porážky. Smrť si počas jeho vlády našlo na koloch alebo na bojisku vyše 100 000 Osmanov.

V našom príbehu krutou ruku vládne Vlad Ţepeş, ktorého skvelo predstavuje Andrej Purkart. Andreja si možno naši diváci pamätajú z predošlého muzikálu Snehulienka a zopár trpaslíkov, kde stvárnil postavu Pýtaja. Sami však uznáte, že z Pýtaja sa stal ozajstný gróf a myslíme si, že po tomto muzikáli bude mať vlastný fan club obdivovateliek a ako sa hovorí, všetci z neho „pôjdu do kolien“.

Prostredná z dcér rodu Hohenzollern nesie krásne meno Mínnia. Aj keď dielko nesie meno Slečna Loreline, najviac textu mám nesporne gróf Drakula a na javisku sú najdlhšie anjeli, slečna Mínnia bude asi to, čo by dramaturg nazval hlavnou resp. kľúčovou postavou. Pozornému divákovi iste počas predstavenia neujde že Mínnia, hoc je to poslušná kontesa v prvej svojej scéne veľa vzdoru v texte nenesie. Avšak tvárou a gestikuláciou s mamou úplne nesúhlasí. Už pri matkinej výchove o správnych gestách a správaní mladých dám, je to práve Mínnia ktorá si z mami tak trochu uťahuje. Keď sa Loreline zdôverí že chce z domu ujsť, ešte sa snaží presvedčiť ju aby to nerobila. Chce sa s mamou ešte porozprávať. Loreline je však už presvedčená. Mínnia ostáva s Emilly. Na plese sa objavuje gróf z Transilvánie. Mínniu okamžite zaujme. Jéj výchova však nedovoľuje aby to akokoľvek prejavila. Keď celý zámok neprestajne hľadá Loreline, ona presne vie kde sa jej sestra nachádza. Ako najvnímavejšiu z nich si vyberú anjeli a oslovia ju aby šla pomôcť Loreline.
Mínnia je, presne taká aké bývajú prostredné deti. Nesmierne komunikatívna, samostatná a výrazne talentovaná. Mínnia miluje hudbu, tanec a spev. V každom človeku hľadá vždy len to najlepšie. Aj vieru v ktorej je vychovávaná, vníma najlepšie z dcér rodu Hohenzolern, to preto dokáže vnímať anjelov a vie požiadať o pomoc. Mínnia sa ako debutantka predstavuje na bále, spoločne s matkou bál otvárajú spevom a tancom. Keď anjeli oslovia Mínniu aby šla pomôcť svojej sestre neváha ani minútu. Odchádza na hrad prekliateho grófa. Napriek tomu že sestru nachádza uväznenú medzi životom a smrťou neprestáva veriť v silu lásky. Dokonca ju nachádza aj v grófovi, ten sa kajá za to že jeho vinou bolo Lreline ublížené. Ona v ňom vidí aj to čo už ani samotný gróf nie. Verí že hlboko vo svojom srdci je gróf schopný vzdať sa pýchy a uveriť v pravú lásku.

Predstaviteľka Mínnie, Ivanka Kološová je v Dramaťáku druhú sezónu. V predošlom dielku stvárnila Snehulienku. V tom čase na podnet režiséra začala aj spievať. Výber postavy vôbec nie je náhodný. Ivanka svoju postavu vytvorila mimoriadne precíznym spôsobom. Mimoriadne dobre a presne vníma pokyny réžie a dokáže s postavou, jej emóciami, polohami v interakcií s ďalšími postavami na javisku krásne pracovať. Jej postava vôbec nie je jednoduchá, v rovnakom momente musí prejavovať sesterskú spolupatričnosť i vzdor voči matke, rovnako však aj poslušnosť a snahu problém riešiť. O tom že s Ivankou sa naozaj dobre pracuje svädčí už len fakt že prvýkrát spievala pred divákmi až v dielku Snehulienka a zopár trpaslíkov. Na prípravu mala neuveriteľne málo času (asi 8 týždňov) V muzikáli Slečna Loreline už aj spev a to mimoriadne náročných piesní, zvláda bez väčších problémov. Neustále sa však zdokonaluje aj za pomoci Ruženy Baloghovej (hlasovej pedagogičky), veľkou oporou jej však je aj Viktória Beňová (predstaviteľka Agrimónie) ktorá má so spevom dlhšiu skúsenosť. Objavujú sa aj v spoločných skladbách a naozaj im “to krásne ladí”. Ivanka je aj vynikajúca tanečnica a pôsobí vo viacerých krúžkoch v meste.

Slečna Loreline – zrodená z čistej lásky. Najstaršia z dcér rodu Hohenzollern.  Aj keď to jej mama  Grófka Jane prizná len v súkromí,  Loreline je presne ako ona. Dievča s čistou dušou a otvoreným srdcom, a tak trochu rebelka. Odmieta konvencie a zákony tradície. Hľadá ozajstnú lásku. Keď sa dozvie, že jej mama je predurčila cestu, ktorou má ísť, vzbúri sa. Miluje svoju matku, ale nechce ísť cestou, ktorú jej vybrala. Aj kvôli svojim sestrám, ktoré miluje najviac na svete, sa rozhodne ujsť z hradu Hohenzollern. Loreline je mimoriadne sčítaná a rozhľadená, mama ju naučila zaujímať sa o módu, dokonca avantgardnú módu. Loreline sa ako správna kontesa učila hrať aj na klavír, ba dokonca aj spievať, no na rozdiel od svojej mladšej sestry Mínnie však tento talent nemá. Hudbu má rada, avšak oveľa radšej tanec a módu. V móde sa dokonca aj našla, sama si pripravila model šiat – avantgardných šiat s odhaleným bruchom. Na jej dobu príliš odvážny model. Loreline netuší, že jej mama v mladosti spravila to isté, navrhla a ušila šaty s odhaleným chrbátom.

Dcéry rodu Hohenzollern sú priamymi potomkami Lenuty, duchovnej,  ktorú gróf Drakula zabil.  Dokonca nosia jej kríž, jediné dedičstvo, čo po nej ostalo. Keď sa Loreline rozhodne ujsť z domu, dá kríž po prapratete Lenute rozdeliť na tri časti. Ľavú časť kríža odovzdáva Mínnii, prostrednej dcére Emilly najdlhšiu, ktorá spája všetky časti. Pravú časť si ponecháva. Kríž dievčatá spája medzi sebou, ale je aj spojením na ich predkov. Loreline sa v sprievode Alchymistov dostáva na hrad grófa Drakulu do malebnej krajinky Transylvánie. Už samotná cesta tam je nezvyčajná. Na mieste sa dozvedá, že gróf a jeho nymfy cestovali s nimi. Nestretla ich však, v koči za nimi šli len akési bedne, ak by to nebolo tak desivé, nazvala by ich truhlami.

Predlohou tejto postavy (celému dielu prepožičala meno postavy ) je podľa autora scenáru, Mína z románu gróf Drakula, nie je tomu však úplne tak. Predlohou je predovšetkým jej predstaviteľka Kristínka Perlová, ak by ste hľadali dieťa s úžasnou charizmou a krásnou dušou, ktoré u každého hľadá len to pekné, nájdete Kristínku. Napriek jej neuveriteľnej poslušnej povahe si dokáže, mimoriadne milým spôsobom povedať a presadiť svoje. Práve to bolo inšpiráciou pre vznik príbehu Slečna Loreline. Kristínka je totiž rebelka, teda členkou Folklórom motivovaného súboru Slovenskí rebeli. Slovensko reprezentovali už vo viacerých krajinách EÚ, v Rumunsku na festivale C.I.O.F.F. dokonca získali prestížne ocenenie a práve na jednom zo zájazdov vznikla myšlienka vzniku dielka Slečna Loreline.

Gróf Drakula privíta slečnu Loreline na hrade so všetkou parádou. Sám tomu nerozumie, ale v prítomnosti krásnej kontesy rodu Hohenzollern sa s ním čosi deje. Už viac ako dvesto rokov necítil vôňu. Vôňu vlasov slečny Loreline si však uvedomuje až príliš, je ňou neuveriteľne priťahovaný. Pokúsi sa jej dotknúť, v tom ho však popáli jej prívesok – časť kríža. Loreline sa mu však páči, tak bolesť prekoná a pokúša sa Loreline dobíjať. Ona však voči nemu ostáva chladná. Gróf sa hrdí majetkom, mocou a množstvom skúseností, to však Loreline nehovorí nič. To jej ponúkali aj doma a presne preto je na úteku.  Gróf teda premôže svoju túžbu a ustupuje. Pre Loreline by spravil čokoľvek. To si všimli nymfy a zvlášť Silviu, najžiarlivejšia z nich. Len čo sa gróf od Loreline vzdial,i prídu sa pozrieť  “na zúbky” mladej krásnej kontesy.

Lenuta – Duchovná (Matka predstavená) Valaského kráľovstva. S veľkými obavami pozoruje vystrájanie pandúrok rozmarného grófa. Prichádza ho navš’tíviť s prosbou aby nebol tak krutý k svojmu ľudu a aby umožnil poddaným svätiť nedelu. Stáva sa svedkom potupenia Mircei a v hrôze varuje Vlada Tepesa pred Boho rúhačstvom. Dokonca mu ponúka svoje modlitby ak upustí od svojho konania. Gróf sa však Lenute a jej viere vysmieva, potupí ju a prirovnáva jej vieru k alchymistom a ich nápadu s nápojom večného života. V záchvate hnevu a škodoradosti dokonca Lenutu sám zabíja. Jej krv posmešne pridáva do nápoja od alchymistov. Lenuta ho v posledných minutách svojho života preklína – väčňým životom bez citov.

O dvesto rokov stretávame potomka duchovnej matky – je ňou grófka Jane Hohenzollern. Veľmi svojrázna, prísna žena s dobrým srdcom ktorá vychováva svoje tri dcéry sama. Príliš skoro totiž prišla o svoju životnú lásku. Grófa Hohenzolern, ako jedna z mála svojej doby sa vydávala so skutočnej lásky. V mladosti bola skutočnou rebelkou a sama si ušila šaty s odhaleným chrbátom, čo bolo absolútne neprijatelné pre dvor tej doby. Napriek odsúdeniu v jej spoločnosti, ju oslovil šarmantný gróf a vznikla z toho čistá láska. Z čistej lásky sa rodia tri dcéry. Loreline, Mínnia a Emilly. Grófka po smrti manžela veľmi trpí, domnieva sa že bolesť je preto ta veľká lebo bola príliš silná jej láska k manželovi, preto sa rozhodne že dievčatám vyberie muža ona sama. Aby ich ochránila pred bolesťou z lásky.

Janku Pňačekovú – predstaviteľku grófky do nášho krúžku prial osud z neďalekej malebnej dedinky Nesvady. Je študentkou práva a popri štúdiu podniká – vedie rodinnú firmu. S režisérom sa zoznámili práve v Nesvadoch, kde Jozef Černek režíroval pesničkovú hru Snehulienka a 7 trpaslíkov v Nesvadoch. Je výraznou charakterovou herečkou a ako sa ukazuje, aj celkom talentovanou speváčkou. V hre Slečna Loreline je prísnou a starostlivou matkou. V krúžku je hlavne veľkou oporou detí v zákulisí a svojou neuveriteľne priateľskou charizmou stmeľuje kolektív. Všimnite si že jej “dcérky” sa na grófku naozaj trošku podobajú, najmä najmladšia Emilly. Je to zásluhou našej kostymérky Janky Vikartovskej ktorá navrhla spoločnú “rodovú” črtu -zlatý prameň vlasov. Grófka  svoje “dcérky” pred predstavením sama líči, aj to pomáha vytvoriť dojem príbuzenstva.

Nymeén – Anjel pokušenia a ochranca detí

 
Krásny anjel pozoruje náš svet a rovnako ako Agrimónia má moc zasiahnuť. Nymeén je pôvodne mytologická postava, ktorá splieta osudy ľudí. Spája ich životné príbehy, vášňami spletá osudné stretnutia lásky, rozpletá zaľúbenia a má moc aj pretrhnúť niť života. Čas pre ňu nejestvuje a jeho plynutie sa jej netýka.
Naša Nymeén v ľuďoch hľadá hlavne to krásne a verí v spásu každej ľudskej bytosti. To preto sa na grófa, ktorého pomohla prekliať,  niekedy pozerá až s láskou. Jej úlohou je pokušenie sveta, splieta príbehy ľudí tak, aby každý mal šancu stretnúť lásku a aby každý dostal šancu vziať svoj život do svojich rúk. Chráni deti a budú to práve princezné rodu Hohenzollern, ktoré privedie ku grófovi, v jednej z nich zapáli plameň lásky, aby gróf dostal opäť šancu.
 
Predstaviteľka Nymeén Marína Opálková prišla do Dramaťáku na konkurz v septembri 2014. Okamžite zaujala jedinečným interpretačným prejavom. Recitácii sa venuje od úplneho mala. Koniec koncov s nádherným menom Marína ani inú možnosť prakticky nemá. Bola okamžite prijatá nie len do Dramaťáku ale aj k Rebelom (folklórom motivovaný súbor, ktorý je s Dramaťákom prepojený nie len personálne). Práve tam vedúca súboru s primáškou zistili, že Marína okrem tanca a prednesu zvláda aj spev. Marínu tak nájdete nie len v Dramaťáku, ale tancuje aj v FMS Slovenskí rebeli, moderuje rôzne podujatia a stretnete ju aj ako recituje od vernisáží až po umelecké stretnutia organizované ROSkou.
 

Carmenia – Anjel krvi

 
Krásny anjel, ktorý povstal z krvi preliatej pri besnení pandúrok grófa Ţepesa, je vyslaný ako priamy pozorovateľ grófa Drakulu. Je tichým anjelom, nerozpráva, no o to väčšiu moc majú jeho pohyby. Keď gróf uráža najvyššieho, keď uráža kríž a ubližuje nevinným ľudom, dokonca predstaviteľom kríža, Carmenia zasahuje. Najprv grófa len upozorní, no gróf, hoc cíti jeho silu, nevšíma si to a pokračuje v rúhaní. Tak Carmenia spolu s Agrimóniou a Nymeén grófa potrestajú prekliatim. Carmenia pomôže alchymistom priviesť pred prekliateho grófa krv krvi, ktorej ublížil. Zariadi, aby gróf pre lásku trpel, a tak ucítil jej silu v tých najsilnejších podobách.
 
 
Predstaviteľka Carmenie – Paula Dorotovičová prišla na konkurz do Dramaťáku v septembri 2014, vyniká nesmiernym tanečným prejavom, mimoriadne rýchlym a presným pochopením inštrukcií réžie a neuveriteľnou výdržou sústredenia sa.
 

Najmladšia z dcér rodu Hohnzollern, miláčik celého dvora. Napriek tomu že je rozmaznávaná svojimi sestrami, matkou a vlastne celým dvorom nie je rozmaznanča. Obdivuje najmä svoju staršiu sestričku Mínniu, dokonca s obľubou nosí jej šaty, veľmi by chcela byť ako ona. Aj keď je najmladšou, je mimoriadne múdra a vnímavá. Keď prichádza mladý pán Cristi aby požiadal o ruku slečnu Loreline ona jediná v ňom nevidí len zbabelého neokrôchanca. Vníma že Cristi bol len dotlačený svojim otcom do tejto návštevy a má hroznú trému. Tak ako sa na mladú kontesu rodu Hohenzollern patrí hľadá aj v ňom len to najlepšie a to je zmysel pre humor a jemnosť k dámam. Emilly sa nakoniec stane tým kľúčom ktorý zlomí prekliatie. Bez jej časti kríža by sa totiž Loreline a grófa nepodarilo zachrániť. V správny moment prezradí svojej matke umýsel Mínnie vydať sa na hrad grófa Drakulu. Prichádzajú v poslednom momente a pomôžu prelomiť prekliatie.

Predstaviteľka Emilly je Lillian Teskal, tanečne, herecky ale aj výtvarne nadaná žiačka základnej školy na Rozmarínovej ulici. Okrem nášho dramatického krúžku navštevuje dramatický krúžok aj na základnej škole. Tu v roku 2015 vyhrali talentovú súťaž odyseu mysle. Pre postavu Emilly si ju režisér vybral najmä pre jej schopnosť sústrediť sa presne dodržať a precítiť pokyny najmä nonverbálnej komunikácie.  Lillian dokáže udržať svoju postavu v “roli” aj keď práve nemá text, preto divák naozaj nemá problém  uveriť Emilly ktorá sa vidí vo svojej sestričke a je miláčikom i rebelkou rodu Hohenzollern.

Grigore strašná pomýlič.

Alchymista Liviu

Agrimónia a Nymeén pozorujú besnenie pandúrok Vlada Tepesa, ktoré vyháňahú poddaných na panské. Agrimónia svojou silou dokonca ochráni dieťa pred zlou pandúrkou. Poddaný sa pokúsia o vzburu avšak proti pandúrkam veľa šancí nemajú. Agrimónia a  Nymeén zasiahnu a zrážajú všetkých k zemi. V tej chvíli z preliatej krvi poddaných i pandúrok prichádza na zem jtretí anjel,  tichý anjel krvi – Carménia, na zem prichádza aby pozoroval Vlada Tepesa. Zvesti o ňom totiž hovoria že mu víťazstvá až moc prerástli cez hlavu a dokonca uráža aj Boha. Carmenia zistí že je to pravda, upozorní svojou silou namysleného vládcu Valaského kráľovstva, ten sa však rúha proti Bohu ďalej.
Na jeho zámku žije gróf so svojou sestrou Dorún a  pandúrkami. Všetky sú doňho zamilované a spravili by pre neho čokoľvek vrátane zla. Jednou z najoddanejších sú Corydalis a Silviu.

Ku grófovi prichádza jeho sesternica Mircea pretože gróf ju chce napadnúť. Aby ochránila svoj ľud pred jeho tyraniou chce sa vzdať dobrovoľne pod podmienkou že gróf luďom ubližovať nebude. Do daru mu venuje svoj meč a vzácny dar –  Alchymistov. Gróf si z nej však robí posmech, a hoci prijíma kapituláciu, Mirceu dá uväzniť. Do toho zasahuje Lenuta – duchovná, upozorňuje Vlada Tepesa že jeho konanie je rúhanie a že neskončí dobre. Gróf sa jej aj jej viere len vysmieva, dokonca si u Alchymistov objednáva nápoj večného života, nie preto že by veril ich schopnostiam, ale ako výsmech viery otcov. Odmieta predstavu že by mu bezhriešny život mal priniesť vykúpenie, dokonca uzatvára zmluvu z diablom, že bude žiť v hriechu a tak si užívať každú minútu života založéneho na tyranií. Na dôkaz svojich slov dokonca ublíži Mircei aj Lenute. To všetko vidí Carmenia, Agrimónia aj Nymeén, rozhodnú sa že grófa potrestajú. Agrimónia, neviditelná pre ľudí pomôže alchymistom vytvoriť nápoj večného života, ktorý však spôsobí že gróf už nikdy nič neucíti.
Gróf si dokonca prekliatie zo začiatku užíva, veď kto by nechcel večne žiť a nič necítiť. Už ale na oslavách zistí že to nebude len tak, odpije si vína a necíti jeho chuť, zahryzne do jablka ale necíti nič, pobozká ženu a nič.  “Veď ja necítim nič!” uvedomí si gróf a padá na kolená. Dá si opäť zavolať alchymistov..

 
Prepnúť obsah

Mircea – sesternica Vlada Tepesa ovláda panstvo susediace s Valaským kráľovstvom, dlhé roky bojovala po boku nášho grófa, keď mu však víťazstvá prerástli cez hlavu rozhodol sa že napadne aj jej panstvo. Mircea sa to dozvedá a aby ochránila svoj ľud sama sa grófovi vzdá. Na znak pokory mu odovzdáva svoj meč – dedičstvo predkov. Pre bojovníka ktorejkoľvek doby je odovzdanie zbrane obrovskou potupou. Ako ďalší dar mu prináša otrokov, ktorých zajala na výprave – Alchymistov. Tí majú vraj už len kúsok od stvorenia nápoja väčného života. Gróf, prijíma kapituláciu aj dary, avšak rozhodne sa Mirceu uväzniť a zabiť, pretože kapituláciou potupila rod Drakula.

O dvesto rokov neskôr stretávame potomka Mircei – Ekhatarinu, na zámku Hohenzollern je prísnou a trochu excentrickou vychovávateľkou dievčat.

Ekhatarina (zdvujená postava s Mirceou (viď. vyššie) je učiteľkou dievčat, má na starosť výchovu dievčat, učí ich najmä dvornej etikete. Sama o sebe je výrazne excentrickou osobou, nevie presne čo chce, ale musí to byť presne naopak ako je vôľa dievčat. Prísne dbá sa mravy a spôsoby i keď nerozumie ich zmyslu. Zastáva prísne názory a vždy je skalopevne presvedčená, že ten jej názor je najsprávnejší i keď je schoná podľa situácie zmeniť ho doslova z minúty na minútu ako sa práve hodí. Jej heslom je prísnosť za každých okolností, humor považuje za akúsi nepotrebnú uchýľku. Keď nevie kam z konopí, poradí si -odpadne, resp. odpadnutie predstiera.

Pomerne komplikované postavy stvárňuje Gabika Lysičanová – ak by sme mali označiť najhĺbavejšiu a divadelne najrozhľadenejšiu študentku Dramatického krúžku, bola by to rozhodne Gabika. Divadlo miluje vo všetkých jeho podobách, čita scenáre a nájdete len málo predstavení v SND ktoré by nevidela. Napriek svojmu nízkemu veku okruh jej budúceho povolania je celkom slušne uzavretý. Počas nácviku muzikálu Slečna Loreline úspešne absolvovala skúšky na strednú umeleckú školu scénického výtvariíctva a je prijatá na odbor scénografie. V predchádzajúcom dielku Snehulienka a zopár trpaslíkov stvárnila rolu Bielej kráľovnej.

Grófke Jane Hohenzollern spoločnosť robí Luliana, jej priateľka z detstva. Nezdiela grófkin názor o zbytočnosti lásky a práve naopak, snaží sa dievčatá viesť svojou cestou. Podporuje ich v samostatnosti a dokonca grófke pripomína jej mladosť, stáva sa guvernantkou dievčat.

Lulianu predstavuje Zuzka Gellérthegyiová, študentka gymnázia s krásnou dikciou a skvelým prednesom. Počas naštudovania hry Slečna Loreline sa pripravovala na prijímačky na súkromné konzervatórrium do Bratislavy. Prijímačky úspešne spravila a bude pokračovať v stúdiu v Bratislave.

Prepnúť obsah
Prepnúť obsah
Prepnúť obsah
Prepnúť obsah

Dorún je sestra Vlada Ţepeşa.

Prepnúť obsah
Prepnúť obsah
Prepnúť obsah

Jedna z našich najmladších Dramaťáčok. 

Maťko je v Dramaťáku tiež nová posila. Tancuje tiež v detskom folklórnom súbore Rebelíček.

Ak sa vám zdajú časy našich predstavení úsmevné, vedzte, že čas začatia každého predstavenia sa posúva o toľko minút, koľkýkrát v poradí už hráme predstavenie.

21. 4. 2015  utorok o 17:31 hod Neverejná generálka (priatelia)
22. 4. 2015  streda o 17:32 hod Verejná generálka (verejnosť)
24. 4. 2015 piatok o 18:33 hod Neverejná premiéra – prezident SRsponzori, rodičia
25. 4. 2015  sobota o 18:04 hod Verejná premiéra
26. 4. 2015  nedeľa o 16:05 hod Verejná premiéra (2. alternácia)
30. 4. 2015  štvrtok o 10:00 hod – predstavenie pre školy
30. 4. 2015  štvrtok o 18:06 hod 1. repríza
02. 5. 2015  sobota o 16:07 hod repríza
03. 5. 2015  nedeľa o 16:08 hod repríza
06. 5. 2015  nedeľa o 10:00 hod – predstavenie pre školy
12. 5. 2015  utorok o 17:11 hod – Svetový deň zdravotných sestier
13. 5. 2015  streda o 10:00 hod – predstavenie pre školy
17. 5. 2015  nedeľa o 16:13 hod repríza
20. 5. 2015  streda o 10:00 hod – predstavenie pre školy
01. 6. 2015  pondelok o 9:00 hod – predstavenie pre školy Medzinárodný deň detí
12. 6. 2015  piatok o 18:44 hod – NEVIO live (rezervácia vstupeniek 0905 283 006, cena vstupenky: 6eur)
13. 6. 2015  sobota – Veľká cena Komárna, koncert v kajakárni pri rieke Váh, Komárno
14. 6. 2015  nedeľa – repríza
26. 6. 2015  piatok o 13:40 hod
27. 6. 2015 sobota – DERNIÉRA – posledné predstavenie

FINANCIE

Rovnako ako naše predchádzajúce dielka, aj Slečna Loreline bude financovaná najmä zo súkromných zdrojov. Krúžok sa uchádza o dotácie z MK SR alebo VÚC Nitra , avšak aj v prípade úspešnosti tieto financie nepokryjú ani 15% nákladov. Preto sa obraciame na sponzorov, ktorým poskytujeme propagáciu na 20 000 bulletinoch, originálnych web stránkach, billboardoch a pod. Rozpočet pre muzikál Slečna Loreline je 48 500.

Študentský muzikál Slečna Loreline podporili:

Generálny sponzor:

DARTON

Projekt podporili tiež:

KVETINÁRSTVO LAURA KOMÁRNO 

Ing. Pavol Boroš 
MO MS Komárno

JUDr. Róbert Schuchmann
JUDr. Lívia Kňažíková

MUDr. Pavol Kökény
MUDr. Marián Lacko

 

MUDr. Mário Baránková
Eva Černeková – Dobierka Energy

 

VIDEÁ A REPORTÁŽE

NEVIO, Peter Emmer a Dramaťák – koncert, Komárno – záver kocnertu

LORELINE V SPRÁVACH NA RTVS (24:30)

Reportáž z premiéry muzikálu Slečna Loreline v Komárňanskej televízii

Muzikálová upútavka

Anjel krvi – Carmenia

ZÁZNAM Z PREDSTAVENIA

1/8

2/8

3/8

4/8

5/8

6/8

7/8

8/8