Dátum

12 jún 2021
Expired!

Čas

17:30

CENA

Dobrovoľné vstupné

TAJNÁ LÁSKA-TITKOS SZERELEM – 1. premiéra


Čo by Vás o Tajnej láske mohlo zaujímať:
  1. Všetky postavy reálne exiistovali a mali istú spojitosť s obcou Bidovce.
  2. Že budeme robiť príbeh práve z Bidoviec je zásluha tanečníkov, pretože pri stavní najnovšej choregorafie sa zamerali práve na túto dedinku.
  3. Že budeme používať aj maďarčinu je zásluhou pani priamo z Bidoviec, našej tzv. “informátorky”. Je to svokra terajšieho starostu. Skladbu (titulnú skladbu z muzikálu) nám prespievala tak, že plynule prechádzala zo slovenčiny do maďarčiny a naopak. Najprv sme si mysleli, že to bola náhoda, a tak sme ju s odstupom času  požiadali, aby nám ju zaspievala opäť. Aj tento raz to zaspievala rovnako. Práve preto sme sa rozhodli, že to zachováme a presne tak, autenticky, to vložíme aj do muzikálu.
  4. V skladbe má aj naša primáška, vedúca ľudovej hudby, Julka Černeková maďarský prízvuk aj keď po maďarsky moc nevie. Je to práve preto, lebo aj naša “informátorka” to tak spievala.
  5. Meno „Biháry“ je spájané s vynikúcajimi rómskymi hudobníkmi pôvodom zo Slovenska. Jeden z nich je dokonca spájaný s korunováciou vo Viedni.
  6. Samuel Jestrebíny (1775 – 1795) skutočne existoval a bol naozaj farár v Bidovciach. Podľa historických záznamov sa dokonca veľmi zaslúžil o rozvoj tamojšieho spoločenstva. V skutočnosti však bol reformovaný (evanjelický) kňaz avšak, pre kontext nášho príbehu ho vykreslujeme ako mladého katolíckeho kňaza.

Vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu, aj keď už ustupujúcu, i my musíme na našich predstaveniach dodržiavať aktuálne hygienické opatrenia…

  • Veľkou výhodou zaradenia nášho okresu do ružovej farby je, že na predstavenie nebudete potrebovať negatívny test. Samozrejme, veríme, že nemáte žiadne príznaky ochorenia COVID-19 (zvýšená teplota, pretrvávajúci a neutíchajúci kašeľ či silnejšia, netypická bolesť kĺbov, a iné.),
  • avšak, počas predstavenia i v budove divadla budete musieť mať prekryté horné dýchacie cesty respirátorom,
  • pri vstupe do sály Vás zapíšeme do zoznamu (meno, priezvisko a telefónne č.),

 


Toto predstavenie je ako miniprojekt súčasťou projektu, ktorý získal finančné prostriedky z Európskej únie v rámci programu Horizont 2020 pre výskum a inovácie na základe grantovej zmluvy č. 770464. (www.chiefprojecteu.com)