Helenka

HELENKA

Neobyčajný príbeh jednej takmer obyčajnej ženy.

Vitajte, milí diváci!

Voláme sa Slovenskí REBELI a prinášame vám príbeh Helenky.
Helenka sa narodila v roku 1913. Náš folklórom inšpirovaný súbor o 99 rokov neskôr, v roku 2012. My žijeme v dobe Facebooku, Instagramu a mobilných telefónov. Helenka prežila dve svetové vojny aj totalitu. Naše vzťahy začínajú internetom. Četovaním, zdieľaním fotiek na sociálnych sieťach, držaním sa za ruky, absolvovaním rôznych party time.
Helenka svojho manžela ako dospelého spoznala vo štvrtok a v sobotu sa brali.
Kým naši rodičia sa idú pretrhnúť, aby sme mali čo najlepší telefón a boli čo najlepšie vybavení do školy, Helenka mohla chodiť do školy len keď už bolo postarané o statok. Jedným z najväčších darov boli topánky a ako veno dostala kravu.

Zdá sa, akoby medzi nami a Helenkou bola generačná priepasť. Napriek tomu, alebo práve preto, sa pokúšame o nemožné.
Preniesť jej život na divadelné dosky v podobe folklórneho muzikálu.

Tak vravia...

Boli ste skvelí. Čakala som výborne predstavenie, ale predčilo to moje očakávania. Z predstavenia na predstavenie ste lepší. Bolo to krásne a cítila som z vás pocit súdržnosti. Naozaj, klobúk dole, ako sa stále posúvate vpred. (RND, BA)
Natali
bývalá členka súboru
Malo to krásny príbeh, výbornú dynamiku, bolo to etnograficky pôsobivé, dokonca to malo aj hĺbku a úžasnú výpovednú hodnotu. Tancovali a hrali tri generácie ľudí, čo je splnený sen súčasného etnologického hnutia. Jedinú chybu som v tom nenašiel aj keď som prišiel s predsudkami. O to vzácnejšie, že je to v Komárne... Zo srdca gratulujem a toto treba jedna k jednaj zahrať na Východnej, v Toronte aj v Petrovci.
Divadelný kritik
Zatiaľ najlepšie predstavenie od Rebelov! Podľa mňa všetci boli dobrí a príbej je silný, s ľahkosťou vyrozprávaný.
Richard
scénograf
Dobré ránko, vďaka včerajšiemu predstaveniu vstávam umelecky a emočne nabitá... Krásne posolstvo, dramaturgia a nádherné spevy... (nabudúce by som nechala divákov aj na stojáka, až môžu aj oni popri tom tancovať). Hneď tento týždeň budem pracovať na tom, aby sme Vás mali ,,tu hore,, na severe. ĎAKUJEM. Bolo mi cťou vidieť, spoznať Vás
Monika
diváčka
Nohy podupkávali, ruky tlieskali, srdiečko išlo vyskočiť z hrude a oči sa miestami zaliali slzami... Milujem vás pozerať na javisku, patríte tam každým kúskom tela!
Ildikó
Diváčka
My, horniaci odchádzame z Komárna nadšení, dojatí, užasnutí a náramne pyšní na Vás Rebelov. Ďakujeme za silný emotívno-rodinný zážitok.
Katarína
Diváčka
Úžasné predstavenie plné výborných hereckých a tanečných prevedení... Nadšení diváci... Chcela som niečo pofotiť, ale som nestihla, zaujalo ma dianie na pódiu... ĎAKUJEM všetkým účinkujúcim... Aj Komárno má SĽUK (Nové Zámky)
Babula
Diváčka
Dnes som mal možnosť vidieť folklórny muzikál Helenka v Nových Zámkoch. Dávno som nemal možnosť vidieť, také dobré spevácke, tanečné ale aj herecké výkony. Môžem len odporučiť. Pre mňa neskutočných zážitok. (Nové Zámky)
Roman
Divák
Úžasné predstavenie plné výborných hereckých a tanečných prevedení... Nadšení diváci... Chcela som niečo pofotiť, ale som nestihla, zaujalo ma dianie na pódiu... ĎAKUJEM všetkým účinkujúcim... Aj Komárno má SĽUK (Nové Zámky)
Marcela
Rebelská mama
Milí Rebeli, po Vašom predstavení sme si povedali, že od samej krásy a krásneho umeleckého zážitku sa budeme najmenej tri dni na celý svet usmievať. Ďakujeme za výber ľudových piesní, ich profesionálne prevedenie, aj dnes nám v ušiach znejú prekrásne tóny piesní. Pani primáške vzdávame hold za precítený spev cigánskej balady a majstersky zvládnutú hru na husle, majstrom hudobníkom za doprovod k piesňam. Mladosť a radosť z tanca sálala z tanečníkov a nám v obecenstve pri pohľade na nich naskakovali zimomriavky. Jedinečné predstavenie potešilo srdcia všetkých milovníkov folklóru. Náročná téma bola zrozumiteľne a pekne spracovaná. Želáme Vám veľa ďalších úspešných predstavení, spokojných a nadšených divákov. Ešte by som sa chcela poďakovať p. Janke Pipíškovej. Ochotne odkomunikovala objednávku lístkov a my sme tak mohli byť súčasťou tak krásneho umeleckého zážitku. Vďaka Vám (Nitra)
Dana a Ladislav
Diváci
Dobrý deň, radi by sme sa poďakovali za ponúknuté vstupenky. Predstavenie v Nitre bolo nádherné!!!! Ďakujem. (Nitra)
pani Laukova
Diváčka
Ďakujem za pozvanie a opäť skvelý zážitok. Verím, že sa nám Helenku podarí preniesť aj na naše menšie javisko a budete aj u nás spokojní. My sa na Vás už veľmi tešíme a už od včera mi ľudia hlásia rezervačky. Takže, Nitra isto pre Vás nekončí. Standing ovation včera hovoril za všetko, ale nebol taký bežný, kedy sa prví odvážni postavia a k nim sa postupne, ako z chlpatej deky, pridávajú ďalší a zostanú aj takí, ktorí váhajú, či sa postaviť... Včera žiadna postupka nebola.. Všetci vystrelili naraz ako namydlení zo svojich sedadiel. S príbehmi presídľovania/návratu/výmeny obyvateľstva, či už v rámci vlasti alebo do zahraničia sa stretávam vo svojej práci často a nie sprostredkovane, ale priamo od ľudí, ktorí to prežili či sú ešte pamätajúcimi potomkami týchto udalostí a sme vďaka Matici dnes dobrými peiateľmi. Priniesli ste tentoraz silný príbeh udalostí, ktoré aj vďaka Vám môžeme nielen spoznať, ale najmä precítiť - my dnešní zhýčkaní súčasníci. Helenka je však predovšetkým o silnej žene /tou silou ju formoval sám život vo svojej prirodzenosti, kráse i krutosti zároveň a silné puto materstva, ktoré má neskutočnú moc a tvorivú silu, ktorá dokázala zasiať lásku a dobro a šíriť ju ďalej naprieč generáciami.. súradnicami.. a semienko sa ujalo v Hornej Zlatnej, v Komárne, v rodine Černekových, v Rebeloch, v Dramaťáku...Starajte sa oň naďalej s láskou akou to robíte! P.S.: Máte krásne nové kroje. (Nitra)
Veronika
Diváčka
Nás zavialo vďaka susedom na úžasné predstavenie. Že konečne trochu kultúrneho života a to je len začiatok. Keď sa človek nechá unášať vždy to zaveje aj do tých vôd, kde sa nachádzajú srdcu blízky ľudia. Kúsok (pre mňa) mojej rodinky z mladosti, ktorej zlomok účinkoval v tomto predstavení vidieť bolo niečo fantastické. Výkon tanečný, spevácky, od malíčkov na nohe až po uši bolo všetko vysoko profesionálne, dychberúce, prekrásne a stále nechápem kde berú toľko energie. Nádhera.. Vrelo odporúčam zhliadnutie Helenky v podaní komárňanských Rebelov ❤ (Nitra)
Laura
Diváčka

POĎAKOVANIE

Autori diela sa chcú poďakovať v prvom rade do neba, starým rodičom Černekovým za to, že vychovali tak súdržnú a skvelú rodinu, ktorá bola inšpiráciou pre vznik tohto dielka.

Do neba aj tete Hanke Korpášovej, rod. Černekovej, za vyrozprávanie príbehu a sprevádzanie programom. Jej blízkej rodine, že umožnili využitie nahrávky v predstavení.

Tete Margite Pivkovej, rodenej Černekovej, za sprevádzanie životom Heleny. Ujovi Mirovi Černekovi za sprostredkovanie archívu fotografií.

Daniele Kapitáňovej za prepožičanie autorského diela a konzultácie postavy Samka Tále.

Petrovi Valovi za cenné rady a konzultácie.

PhDr. Petrovi Mulíkovi , PhD. za objasnenie presídľovania a historického zákona z roku 1920 o odoberaní a prideľovaní majetku a konzultovanie Viedenskej arbitráže.

Mame Eve Černekovej za priblíženie citového života Helenky.

Milošovi a Lucii Bobáňovým za rady pri výbere skladieb z Lysice a Terchovej.

Manželom Oťázikovým za pomoc s tancom z Tekova.

 

Ďakujeme Roberte Krmáškovej, Lucke Mokošovej, Slavovi Habarovi, Majovi Bendíkovi a Marekovi Kamocsaimu za vytvorenie umeleckých a folklórnych choreografií.

Autorom fotografií a video záznamu (klipu) k dielu:

Stankovi Králikovi, Martinovi Kučerovi, Dušanovi Teplanovi, Kataríne Fitošovej, Angelike Kopják, Richardovi Slezákovi.

Autorom našej scénografie a výpravy:

Richardovi Slezákovi, Attilovi Ivanicsovi, Betke Ivanicsovej, Ivanovi Perlovi, Hilde Perlovej, Janke Pipíškovej, Jurajovi Pipíškovi, Štefanovi Slaninkovi, Stankovi Pivkovi, Alžbete Černekovej.

Za obrovskú prácu s našimi krojmi:

Júlii Bundovej, Julke Černekovej,  Alžbete Černekovej a Romi Mačicovej.

Za zvukové majstrovstvo Denisovi Axelovi Ivanicsovi, za umelecké svietenie Stanislavovi Pivkovi, za edit a konzultácie dejovej línie Friderike Hodossyovej.

Janke Pipíškovej za nekonečnú trpezlivosť.

Dramaťáku a Rebelom za trpezlivosť a vytvorenie ďalšieho dielka.

OBSADENIE

Slovenskí rebeli

Roberta Krmášková  (úradník – agent)
Jozef Černek
Marek Kamocsai (otec Jozefa)
Friderika Hodossyová  (Jozefova sestra)
Paula Dorotovičová
Simona Hrušková
Ema Kamocsaiová
Kristína Perlová  (Helenina staršia kamarátka z Lysice)
Slavomír Habara
Nikolas Remeš
Nikoleta Vargová
Marína Opálková  (úradníčka a starostka Šrobárovej)
Majo Bendík
Lucia Mokošová
Tamara Varga  (teta Hrúza)
Barbora Poništová  (Helenkina nevlastná mama)
Branislav Podolinský
Romana Mačicová
Veronika Bilušková  (Helenkina mama)
Tomáš Hipszki  (Jozef ako dieťa)
Tomáš Répáš
Ákoš Kajtár (Jozef)
Jana Pňačeková  (Samko Tále)
Tatiana Tomaškovičová  (anjel)

Barbora Nagyová  (Helenka)
Leoni Martonošiová
Laura Halászová
Noémi Berényiová
Lea Fótiová (Helenka ako dieťa)
Zlatka Uríčková   (Helenina duša (rozprávačka))
Jozef Kuchár  (Helenin otec)
Linda Čepregiová  (rozprávačka)
Iveta Horváthová  (suseda)
Dana Csomová  (Cigánka)

Ľudová hudba Slovenskí rebeli

Júlia Černeková (primáška)
Michal Szigeti (klarinet, píšťalka, flauta, bubom)
Róbert Halász (kontrabas)
Tibor Halász (akordeón)
Magdaléna Szigetiová (spev)
Jana Pécsová (spev)
Peter Lévai (spev)
Monika Leczkésiová (spev)
Monika Leczkésiová ml. (spev)
Natália Martinská (spev)
Jázmin Kristián (spev)

Realizácia kulís

Juraj Pipíška
Štefan Slaninka
Janka Pipíšková
Richard Slezák
Attila Ivanics
Betka Ivanicsová
Ivan Perl
Hilda Perlová
Alžbeta Černeková

PREDSTAVENIA

Archív

2022

2021

2020

2019

  • 21. december, 17:31 – PREMIÉRA – Vianočná kapustnica, Dom Matica slovenská v Komárne 

 

Plán

Reportáž o našom predstavení v Komárňanskom magazíne (cca. 11:33)

Záznam z predstavenia HELENKA