Skrotenie

Predpremiéra : 27. apríla 2011

Počet repríz: 8

Skrotenie je muzikál na motívy dvoch hier Williama Shakespeara – Kupec benátsky a Skrotenie zlej ženy.

PRÍBEH

…Kupca benátskeho…
Bude to už pekných pár dní, čo si prišla a vyznala si mi lásku a vzápätí si ma požiadala o pôžičku. Nebolo inej možnosti, vlastne Tebe sa nedá odmietnuť. Si tak krásna a to čo k Tebe cítim, je najvyšší cit citov. Navyše to bolo na šľachetnú vec. Hotovosť bola trochu problém, tak sme to riešili pôžičkou. Na moje meno. Pamätáš, ako sme sa tešili tomu smiešnemu úroku? A akú obrovskú istotu sme mali, že vrátiť to nebude žiaden problém? Ešte sme sa aj posmievali. Aká strašná hlúposť! Dnes bude súd!
Ty tu nebudeš, pretože si plníš svoje povinnosti lásky. Neboj sa, ja sa naozaj nehnevám. Nehnevám sa na Teba a ani na seba, len ma mrzí, že Ty neuvidíš reálny dôkaz mojej lásky k Tebe. Nemám na to iný, rozumom odôvodnený dôvod, len ten, že by si mala vidieť rozsudok, aby si videla, čo to znamená milovať. Ten úrok je strašný! Nechápem, ako sme to vtedy mohli nevidieť. Len si to predstavím a na chvíľku mi postojí srdce. A najhorší je ten smiech človeka, ktorý nám požičiaval. Vlastne len znásobil (alebo zúročil?) náš posmech. Keby sa tak čas dal vrátiť späť.
Vieš čo je zvláštne? Vôbec k nemu necítim hnev. Hoci by to tak malo byť. Veď vlastne ničí mňa, moju rodinu a všetkých okolo. Chceli by mi pomôcť, ale nejde to. Zákon je postavený na hlavu. V záujme spravodlivosti musíš trpieť! Dnes som to ja, zajtra to budeš Ty. Skvelé! Nech už je to za nami!
Vlastne je tu ešte malá nádej. Má prísť akási súdna rozhodkyňa. Ja presne neviem, o čo ide. Má rozhodnúť, či ten nešťastný úrok je alebo nie je zákonný. Tak uvidíme. Nech už to dopadne akokoľvek, dúfam, že toto ako dôkaz priateľstva stačí. Opatruj sa…

PRÍBEH

…skrotenia…
Žijem v zvláštnom svete. V mojom veku by som už mal byť ženatý. Len sa zatiaľ nenašla žiadna, čo by si ma nabalila. Niežeby som nemal nápadníčky, to sa nedá povedať. Záujem by bol, len nie každá vydrží moju trochu zlostnejšiu povahu. Vlastne si ich trochu skúšam, veď sa nedám len tak ľahko. Čo by to bol potom za život, samá nuda.
Aj matka by ma už najradšej videla pod chomútom. Už len kvôli Biancovi…Štve ma to chlapča! Furt len básni a číta si. O svete vie…no nič! Hlavne, že naňho letia všetky baby dookola. Chúďa Hortenzia, nedokáže ani dýchať, keď má vysloviť jeho meno…Gremnia zas stráca reč. A on furt nič, asi čaká na niečo mimoriadne…

Slávio Minol

Drahá Hortenzia!
Ako iste vieš, môj otec už je v nebi. Zdedila som všetok majetok a rozhodla som sa cestovať. Žijem bohémsky život a zatiaľ ma to baví. U nás, vo Verone, sa nedeje nič nové. Len Romea zbalila Júlia, ich rodiny sa naštvali a dohnali ich k najhoršiemu. Skončilo to síce tragicky, ale rodiny sa zmierili. Odvtedy je tu pokoj. Snáď až moc. Rozhodla som sa, že sa vydám. Vraj u vás v Pádove sú pekní chlapci. Prídem, nejakého mi vyber, ver, že podľahne. Len nech nie je nudný a nech má peniaze…to vieš, majetky treba spájať. Prídem aj s Grumiou…. ešte stále je celá bláznivá. Opatruj sa.

Petruchia Foozentio

Milovaná Lucentia!

Dcérenka, dali sme Ti najlepšie vzdelanie, aké v celom Taliansku má málokto. Tvoje rozhodnutie cestovať však prijímam, nič Ťa toľko nenaučí, ako cesta po svete. Tak, snáď si ju dostatočne užiješ. Triannia aj Biondellia Ti budú skvelé spoločníčky a spravia, o čo ich požiadaš. Zastav sa v Pádove. Potrebujem tam zájsť obchodne. Nájdi dom, najmi ďalšie služobníctvo a všetko priprav na môj príchod. Dopĺňaj si vzdelanie ako budeš potrebovať. Dúfam, že Tvoj život nebude len zábava a chlapci. Nech Ti nejaký hlavu nepomúti.

S láskou

Tvoj otec
Guieseppe Bentivolia

KLIK NA WEB