Príbeh Slečny Loreline

Pôvodný študentský muzikál voľne inšpirovaný príbehom grófaLORELINE a kríž Drakulu a vampírizmom,
ktorý nájdete vo folklóre takmer všetkých európskych národov.

Rôzne príšery s ľudskou, ale často aj zvieracou podobou žijúce z ľudskej krvi, nájdete v rôznych príbehoch v stáročnej histórii naprieč celou Európou. Príbehy žijú dodnes a majú rôznu podobu. Ľudia si ich rozprávajú pre pobavenie, avšak nezriedka im v niektorých krajinách veria skutočne aj dnes. Sága Twilight, Upírske denníky a podobné projekty fenomén vampírizmu preniesli do každého kúta sveta. Na ochranu proti týmto mocnostiam sa používal napríklad cesnak, ale aj symbol kríža. V našom príbehu tento, hlavne kresťanský symbol, zohrá dôležitú úlohu.

KRUTOU RUKOU VLÁDNE VLAD ŢEPEŞ

trpiaci ľud

Vlad Ţepeş (neskôr bude používať rodové meno gróf Drakula) je uznávaným bojovníkom a dobyvateľom. Všetky krajiny, ktoré napadol, úspešne pokoril. K podrobenému ľudu sa však nespráva tak ako by sa patrilo. Prostredníctvom svojich pandúrov týra ľud. Toto sa ale nepáči Najvyššiemu, tak vysiela anjelov Agrimóniu a Nymeén, aby sa pozreli na zem Vlada Ţepeşa. Poddaný ľud sa jedného sychravého rána vzbúri, vzbura je však potlačená a z preliatej krvi povstane tretí anjel Carmenia  – anjel krvi. Tu začína náš príbeh.

PREKLIATIE

Prekliatie

Chystá sa dokonca napadnúť aj krajinu svojej sesternice Mircei, ktorá doteraz bojovala po jeho boku. Mircea chce ochrániť svoj ľud tak sa dobrovoľne vzdáva a na znak pokory venuje grófovi Alchymistov.  Lenuta (duchovná panstva) prichádza na jeho hrad aby ho varovala pred nevyhnutnou odplatou. Dokonca mu ponúka svoje motlitby, ak Ţepes prestane napádať vlastnú krv a týrať ludí. Namyslený gróf však naďalej uráža Boha a dokonca sa mu vysmieva, aby zdôraznil svoju moc, vlasnoručne zabíja Lenutu a dáva zabiť aj krv svojej krvi – Mirceu. Anjeli preto zasahujú. Gróf žiadal od alchymistov nápoj večného života, len aby sa vysmial pokore pred krížom. Anjeli, nevidení bežným človekom, teda pomôžu alchymistom a nápoj sa podarí pripraviť presne tak ako gróf žiadal. Gróf, jeho posluhovači a aj alchymisti sú prekliati.

NECÍTM NIČ

L1068737Gróf zo začiatku považuje svoje prekliatie za výsadu. Veď kto by nechcel večne žiť? Čoskoro však zistí, že to až tak dobré nie je. Je zbavený citov, necíti chuť vína, bozk ženy, chuť jedla. Necíti nič. Slnečné lúče mu spôsobujú ukrutnú bolesť a okrem nej nie je schopný žiadneho citu. Povoláva si alchymistov, aby mu pomohli. Alchymisti sú však na neho urazení, a preto sa moc neponáhľajú s pomocou. Liviu síce vie, čo by pomohlo – „Do grófa sa musí zamilovať krv krvi človeka, ktorému ublížil, aby prekliatie stratilo svoju moc…” Ale Vioric a Grigore formulku zle preložia. Podľa nich má gróf milovať krv žien.

TISÍC RÁN

L1068717

 

Gróf ostáva sám, uväznený vo svojom vlastnom prekliatí. Jeho pandúrky – už zmenené na neživé – nemŕtve bytosti, síce k nemu prejavujú niečo ako lásku, ale nie je to pravý cit. Gróf je uväznený vo svojom bezcitnom živote, prahne po krvi a necíti nič. Nie je v jeho moci ukončiť prekliatie ani svoj život. Prejde dvesto rokov a anjelom ho začína byť ľúto. Hľadajú spôsob, ako by gróf mohol odčiniť svoje hriechy.

ZRODENIE

Zrodenie

 

Z čistej lásky ako praprapotomok Lenuty sú na hrade Hohenzollern zrodené tri sestry.
Loreline, Mínia a Emilly.
Priniesli ich na svet anjeli. Jedna z nich má tú moc odkliať grófa.

ALCHYMISTA

L1068760

 

Anjeli si povolajú alchymistov, ktorých nápoj to celé začal. Zjavia sa im, aby im prezradili, že práve na hrade Hohenzollern je kľúč k odkliatiu. Grófka Jane Hohenzollern usporadúva bál, pretože chce vydať najstaršiu z dcér. To je vhodná príležitosť, aby grófa alchymisti priviedli na zámok Hohenzollern.

 

POVERY

L1068770

Zoznamujeme sa s dievčatami, Loreline – najstaršia, je celá po mame, hoc grófka to pred dievčatami nikdy neprizná, je to rebelka a trochu vzpurná. Má však neskutočne dobré srdce. Mínnia – presne ako prostredné dieťa, najkomunikatívnejšia a v každom človeku hľadá len to dobré. Emilly, tak ako aj dnes, najrozmaznávanejšie a najhýčkanejšie dieťa. Našťastie nie je rozmaznaná a v pravom okamihu do deja zasiahne kľúčovým spôsobom. Dievčatá si rozdeľujú kríž, čo zdedili po prapratete Lenute, aby boli tak navždy spojené, aj keby ich osud rozdelil.

LORELINE A ON BOL LEN MÔJ

L1068811

Grófka, hoc sama zažila pravú lásku – to z nej sa zrodili dievčatá, svojim dcéram ju upiera v dobrej viere, aby netrpeli. Gróf Hohenzollern totiž zahynul a grófka tým veľmi veľmi trpela. Z tohoto sa vyzná dcériným vychovávateľkám Lulliane – priateľke už z detstva a Ekhatarine – učiteľke dievčat. Ekhatarina je priamym potomkom Lenuty (gróf Lenutu osobne zabil v úvode muzikálu). Grófka sa domnieva, že by dievčatá pravú lásku radšej spoznať nemali, aby im neublížila.

VALČÍK

L1068821

Napriek naliehaniu Lulliany a Ekhatariny sa grófka rozhodne, že Loreline vydá, vybrala jej mladého pána Cristiho, ešte nezrelého, no bohatého mladého šľachtica. (Malej Emilly sa celkom pozdáva, aj keď svoje muchy rozhodne má.) Loreline s tým samozrejme nesúhlasí, pretože hľadá pravú lásku. Na bále sa objavuje aj gróf Drakula, v Ekhatarine a v grófke spozná svoje obete (ich praprapredkov), najprv sa zľakne, potom ho však premôže iný cit. Krv krvi sa prejaví a anjeli zasiahnu. Grófa neuveriteľne priťahuje Loreline, ale aj Mínnia. Počas celého bálu z nich nedokáže spustiť zrak, čo sa samozrejme nepáči jeho nympfám, zvlášť Silviu žiarli a grófa odťahuje preč. Loreline využije príležitosť a v sprievode alchymistov uteká zo zámku Hohenzollern.

JEDNA ŽENA STRIEDA DRUHÚ

L1068843

Loreline sa ocitá na hrade grófa Drakulu, dozvedá sa, že gróf cestoval s nimi, nie však obvyklým spôsobom, ale v truhle. Tak aby mu neubližovali slnečné lúče. Dozvedá sa aj o nelichotivej povesti grófa, ktorý už spoznal priveľa žien. Grófa Loreline priam bytostne priťahuje. Zrazu cíti. Cíti jej vôňu a cíti, že je kontesou neuveriteľne priťahovaný. Carmenia – anjel krvi, prináša Loreline priamo ku grófovi. Tá však cíti, že niečo nie je v poriadku a grófa odmieta

ZRADA

zrada2

Anjeli zasahujú a snažia sa ochrániť Loreline. Je síce nositeľkou tej krvi, ktorá môže grófovi pomôcť s odkliatím, ale nie je naplnená druhá podmienka z troch. Krv krvi, ktorej ublížil, grófa nemiluje. Gróf sa usiluje o priazeň Loreline, čo sa nymphám nepáči a pociťujú to ako strašnú zradu. Gróf pochopí, že Loreline k nemu nič necíti a hoci ju má naozaj úprimne rád, stiahne sa. Chce len Lorelinino dobro.

PIESEŇ NÝMF

nymfy4

 

Grófovi sa síce podarilo ovládnuť svoju vlastnú vášeň, no Loreline neochránil dostatočne. Ani anjelom sa nepodarilo kontesu ochrániť. Nymphy Loreline vzali do svojich žiarlivých pazúrov a Silviu, najhoršia a najžiarlivejšia z nýmph, ju uhryzla. Loreline síce neumiera, ale dostáva sa do stavu medzi životom a smrťou. Aj ju dostihlo grófovo prekliatie.

TVOJ BOL TEN BOJ

pouzit_tvoj_bol_ten_boj2

 

Ak si gróf myslel, že trpieť viac nemôže, kruto sa mýlil. Láska mu ukázala tú najhoršiu tvár. Pocítil v plnej miere, aké to je niekoho stratiť, obviňuje sa z toho, čo sa stalo Loreline a kajá sa. Priznáva pred Bohom, že prehral. Alchymisti sa vydajú pre druhú z dcér rodu Hohenzollern.

SILA KRÍŽA

L1068952

 

Na hrade Hohenzollern neprestávajú hľadať Loreline. Nikde však po nej niet ani stopy. Mínnia však za pomoci anjelov vytuší, že s Loreline nie je niečo v poriadku. Prichádzajú alchymisti, aby Mínnii pomohli. Mínnia si však uvedomuje, že niekedy vlastné sily nestačia a občas musíš požiadať o pomoc aj inde. Anjeli pomoc prisľubujú a Mínnia odchádza na hrad prekliateho grófa.

SESTRY

 

Mínnia nájde svoju sestru, už žiaľ v stave medzi životom a smrťou. Miluje svoju sestru Loreline a spomína si, ako sa hrali hru. Loreline mala na niečo myslieť a Mínnia to mala uhádnuť. Nikdy to nevyšlo, len raz. Loreline zložila pre Mínniu malú básničku. Slza z tvojho oka všetky hviezdy skrýva… Neprestáva veriť, že sestru zachráni…

VERÍM

L1068944

 

Gróf nalieha na Mínniu, aby odišla a vyhla sa tak jeho prekliatiu. Gróf však Mínnii nie je ľahostajný a aj v ňom vidí to dobré. Hoc gróf Loreline sám neublížil, obviňuje sa z toho, čo sa jej stalo. Mínnia verí v lásku, dokonca verí aj v grófa, v to dobré, čo v ňom ešte ostalo.

ODKLIATIE

Prekliatie

Gróf sa kajá, oľutoval všetko, čo spravil, Mínnia k nemu prejavuje najvyšší cit, aby však bolo odkliatie dokončené, je potrebná sila kríža. Tá sa objavuje v slzách grófa a v Lorelininých slzách i v troch častiach kríža. Na grófov zámok totiž prichádza najmladšia z dcér s treťou časťou kríža. Mínnia ich spája v jeden, slzy grófa a Loreline boli poslednou ingredienciou do nápoja alchymistov…. Anjeli grófovi odpúšťajú a vracajú mu späť silu života a ľudskosti. Grófka pochopí, že láska si svoju cestu nájde vždy. Mínnia ostáva s grófom, Loreline sa páči mladý alchymista Grigore a Emilly sa rozhodne, že z Cristiho spraví mladého šľachtica…

ŽIVOT

LV_loreline1

 

Posledná skladba nie je len o deji v muzikáli, ale trochu aj o živote našich hercov. Túto vám ale nevysvetlíme… proste počúvajte…